16 Şubat 2014 Pazar

Etki ....Tepki.....Aile

Duymadıklarını, görmediklerini yaşadın.

Ve artık başka bir insansın.

Ancak.........

Ailen senin değişimini kabullenmekte zorluk çekecek. Ve seni de zorlayacak.

Örneğin bayramlar..Artık bayramlarda aile büyüklerine gitmeyeceksin, çocuğunla ufak tatiller yapacaksın. Bu tamamen senin tercihin olacak ve bu nedenle çok yadırganacaksın.

Bayram ziyaretine gitmeme nedenini  tam olarak açıklamayabilirsin , mesela annene, ama anlamasını bekleyebilirsin.
Bir süre sana karışmazlar , ama "hadi bak ......seni çok özledi , çok merak ediyor, ara, git , ayıp oluyo, ......................................" tepkileri kaçınılmaz olacaktır.

Zorlandığın upuzun bir süre halen geçmiş değildir. Ufak tefek detaylarda dahi zoraki iş yapamayacaksın.  Ama istemediğin bayram ziyareti için , tatlı tatlı zorlanıyorsundur. Bu zorlanma, ailenin anlayışsızlığından kaynaklanıyor olabilir, anlayamadıklarından , anlamak istemediklerinden, canım ne var bunda kafasından kaynaklanıyor olabilir.

Her bayram makara yaptığın kuzen abin seni haşlayacaktır. Ona anlatacaksın içindekileri. Ve fakat anlamayacaktır. "Öyle bahane mi olur ya , boyfriend yaptıysan söyle" diyecektir.  

Hiçbir zaman kavga etmek istemediğin anneni , üzecek şeyler söyleyeceksin. Çok şaşıracak, benim kızım bana bunları etmezdi diyecek. Ve daha ilginci bunun için üzülmeeyceksindir.


Senin ailenin öğreneceği , senin artık yeni bir insan olduğundur. Öğreneceklerdir.  Belki. Daha fazla zorlamayacak, zoranmayacaksındır.

2 yorum:

 1. başkaları için yaşamanın da bir sınırı olmalı değil mi bekaranne.
  hadi korumaya muhtaç çocuğun için yaşarsın, çünkü sensiz hiçbir şey yapamaz o çocuk.
  ama peki koskoca insanlar için yaşamak da neyin nesi.
  kendilerine yetmiyor mu da bu insanlar, biz, diğerleri bir de onlar için kendimizden feda etmek zorundayız ha?

  boyfriend diyen kuzeninize çok kızdım, affedin.

  YanıtlaSil
 2. o sınır değil sınırsızlık olmuş artık. İlk defa sınır koymak her tarafı zorluyor. Duvara çarpa çarpa öğreniyoruz hepimiz.

  Kuzen komiktir aslında ama taciz ederek eski alışkanlıkları sürdüreceğimi sandı sanırım.
  Kuzeni severim ;)

  YanıtlaSil